Revmatologie

Revmatologie je nadstavbový obor interní medicíny. Jako takový se zabývá celou šíří onemocnění pohybového aparátu a to nejen diagnostikou, léčbou, prevencí ale např. i otázkami posudkovými.

V revmatologii se nejedná jenom o léčbu nemocí kloubních v užším slova smyslu, tedy postižení kloubů končetin a páteře, ale i o tkáně mimokloubní a to včetně postižení vnitřních orgánů, která některé revmatické nemoci mohou provázet. Revmatologové se zabývají léčbou kloubních syndromů u některých nedávno poznaných nemocí, jako je např. Lymeská boreliosa, i lečbou tak rozširených nemocí jako je osteoporosa (odvápnění kostí).

Revmatické obtíže patří k nejčastějšim vůbec, jsou velmi častou pričinou nemocnosti, neschopnosti i invalidity. Tvoří cca 20 % příčin všech návštěv pacientů u praktických lékařů.

S oborem revmatologie se pojí i některé zcela zásadní medicínské objevy jako například léčebné využití kyseliny acetylsalicylové (Aspirín, Acylpyrin) či kortikoidů (hormony kůry nadledvin).

Obor revmatologie úzce spolupracuje s neurologií např. při léčbě některých vertebrogennich obtíží, s gynekology při diagnostice i léčbě osteoporosy, s ortopedy vždy, když je na místě operační řešeni (například umělé náhrady kloubní) a s rehabilitací při léčbě většiny nemocných.

Komentáře nejsou povoleny.